יפוי כח מתמשך מקוון

במועד חקיקת תיקון חוק הכשרות המשפטית בו יצרו את פלטפורמת יפוי הכח המתמשך על כל החידושים והמורכבויות שלו יצרו מערכת מקוונת שלמה שבה יפוי הכח נערך בעצם על מחשב משרד המשפטים, במערכת מקוונת. כך שבזמן שעורכים עם מיפה הכח (בלשון החוק הממנה) את יפוי הכח המתמשך אנו בעצם עובדים ב”און ליין” עם מערכת המחשב הממשלתית והכל מבוצע בעצם על הפלטפורמה של משרד המשפטים ובמחשב משרד המשפטים.

למידע נוסף לחצו כאן

ובכן מה החשיבות של יפוי כוח מתמשך מקוון? לצורך הבהרת נקודה זו ניתן הסבר קצר על המצב שקדם  למצב דהיום של יפוי כח מתמשך הגשה מקוונת. יפוי כח רגיל נעשה בישראל אצל עורכי דין ואם  מיופה הכח  הנו אדם שאינו עורך דין אזי יש לעשותו אצל נוטריון. יפוי הכח נחתם כאמור לפני עורך דין ואין למי שבחר לעשותו כל שליטה האם יפוי הכח שנתן לא יזוייף או ישתנה שלא על דעתו ואפילו אם אלו שחפצים לשנות תמי לב וכל כוונתם לטובתו של אותו אדם שנתן את יפוי הכח. צריך להבין שהכניסה למחשב משרד המשפטים נעשית עם נקיטת צעדי ההבטחה הנדרשים כגון שימוש בכרטיס חכם המתעד כל מהלך של עורך הדין במערכת המחשב. לאחר שעורך הדין מזדהה ישנם גם צורך בזיהוי של הממנה וזה נעשה באופן של שליחת מסרונים שיש להזינם תוך כדי עריכת יפוי הכח. עצם זה שיפוי הכח המתמשך מקוון כך שהגשת יפוי כח מקוון  מבטיחה שבזמן אמת כל מה שנעשה הוא בפיקוח כזה או אחר של משרד המשפטים. לאדם שאינו עורכו של יפוי הכח המתמשך לא ניתן לשנות יפוי כח מתמשך. לאחר שעורך יפוי הכח לחץ על כפתור המאשר שעריכתו של יפוי הכח המתמשך תם ונשלם אין לבצע שינויים אלא באמצעות עורך יפוי הכח בלבד. הפלטפורמה המקוונת של יפוי הכח המתמשך היא נותנת מענה הן לחששות של הממנה שמישהו עשוי להשפיע על עורך הדין לשנותו והן גם הקושי שבשינוי יפוי כח שכזה מונה התנהגות פזיזה מצד הממנה שעשוי להיות לא פעם נתון ללחצים לשנות יפוי כח מתמשך מצד משפחתו או מצד מי שמינה אותו  לבצע את הוראותיו על פי יפוי הכח המתמשך. כל שינוי יבוצע  גם ע”י העורך והנו מתועד .

כמובן שלהליך מקוון יש גם לא מעט חסרונות שחלקם הם “מראה הפוכה” של יתרונותיו של יפוי כח מתמשך. לדוגמה אם נעשית טעות ביפוי הכח הדרך לתקנה היא מורכבת ודורשת מאמץ רב מצד עורך יפוי הכח המתמשך ומצד הממנה ולעיתים מי שהוא מינה. הפעלת יפוי הכח דורשת לעיתים מתן הוראה של הממנה ואל לנו לשכוח לרגע שהממנה בדרך כלל הנו מבוגר מאוד ובמצב בריאותי ותודעתי לא ברור, כך שמתן הוראה כפי שנדרש לעיתים תהיה מורכבת מידי .